pożyczki prywatne

Ryzyko dobrowolnego poddania się egzekucji na rzecz firmy pożyczkowej

Nie mając zdolności kredytowej na żadną pożyczkę bankową, znalazłem firmę … która może mi przyznać. Nie ma zastawu ani innego zabezpieczenia ale za to trzeba się spotkać u notariusza ponieważ chcą mieć ode mnie oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Dowiedziałem się czym to pachnie, że nawet nie dowiem się że w sądzie otrzymają tytuł wykonawczy i ani się obejrzę, jak będę miał zajęcia komornicze. Wiem że banki mają też tak działają ale po bankach nie spodziewałbym się, żeby po spłaceniu kredytu bezprawnie ściągali komornikiem już zapłaconą należność kredytową a taka miejscowa firma z dziwnymi ludźmi, to kto wie? Czy może Pan coś doradzić, jak zabezpieczyć się przed taką ewentualnością?

Można ewentualnie próbować przeforsować znalezienie się w umowie pożyczki zapisu zgodnie z którym dokonanie zapłaty zobowiązuje pożyczkodawcę do wydania pożyczkobiorcy tego dokumentu ale taki zapis nasuwa wątpliwości co do skuteczności w praktyce.
Gdyby doszło do sytuacji której Pan obawia się, to ma Pan prawo wnieść powództwo przeciwegzekucyjne w którym dodatkowo może Pan domagać się skutecznie zawieszenia postępowania egzekucyjnego zanim sprawa zostanie przez sąd rozpatrzona. Jednak zanim sąd nakaże zawiesić postępowanie egzekucyjne, to komornik może zdążyć ściągnąć pieniądze z Pana konta bankowego czy też z pensji i przekazać pożyczkodawcy a później może Pan mieć problem ze ściągnięciem ich – egzekucja może być bezskuteczna.

Podobny problem mogą mieć osoby które dobrowolnie zapłaciły należności stwierdzone nakazem zapłaty czy generalnie wyrokiem, zanim wierzyciel wniósł do komornika o egzekucję. Ja sam zaliczam się do takich osób, niedawno zapłaciłem dobrowolnie wyrok (sprawa była ujmując delikatnie, wysoce sporna więc czekałem na wyrok). Osoba której zapłaciłem jest takiego pokroju, że nie zdziwiłbym się gdyby pewnego dnia komornik zajął mi w tej sprawie konto itd. Jak chodzi o zajęcie konta, to akurat mam za granicą brata któremu mogę zaufać i szybko przelałbym mu pieniądze a lokaty szybko zerwał i pieniądze przekazał mamie. I oczywiście wniósłbym powództwo przeciwegzekucyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.