kredyty

Wpisanie do BIK po latach

Mam kłopot z pożyczką zaciągniętą w 2000 roku w banku X. Okres jej kredytowania wynosił 24 miesiące. Niestety nie udało mi się spłacić całego zobowiązania. Dnia 22. 08. 2002 roku otrzymałam przed sądowe wezwanie do zapłaty długu w kwocie 1217,76 zł. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałam żadnych wezwań, informacji o przekazaniu sprawy na drogę sadowa, nie było też egzekucji komorniczej itp. W 2009 roku zaciągnęłam bez żadnych problemów kredyt w banku Y. Po jego spłacie w 2010r, chcąc dobrać pożyczkę okazało się, że jestem na liście dłużników i bank odmówił mi udzielenia pożyczki. Nie domyślając się z jakiego powodu tam trafiłam wystąpiłam z wnioskiem do BIKu a z otrzymanego raportu wynikało, ze 28. 04. 2010 X podał mnie do BIKu za niespłaconą pożyczkę. Proszę o informacje czy pożyczka zaciągnięta w 2000 r uległa przedawnieniu i jak mam się starać o usuniecie z listy dłużników. Czy mam się kontaktować w tej sprawie z bankiem czy z firma windykacyjna. Gdybym nie próbowała zaciągnąć pożyczki zapewne do dziś nie wiedziałabym o figurowaniu na liście dłużników.

To, czy roszczenie z tytułu tej pożyczki uległo przedawnieniu, zależy od tego czy banku uzyskał tytuł wykonawczy. Jeżeli nie, to roszczenia banku z tytułu kredytu przedawniło się po trzech latach ale począwszy od terminu zwrotu pożyczki (poszczególnych jej rat). Bank mógł uzyskać tytuł wykonawczy o czym nie została Pani poinformowana gdyż procedura uzyskiwania bankowego tytułu wykonawczego odbywała się wówczas bez udziału dłużnika, bez powiadamiania go. Okres przedawnienia został wówczas przerwany.

Jeżeli chodzi o sam wpis do BIK, to wydaje się iż nie jest bezpodstawny skoro zobowiązanie nie zostało spłacone, niezależnie od tego czy przedawniło się czy nie. Nawet przedawniony dług pozostaje długiem – tzw, zobowiązaniem naturalnym z tą różnicą, że dłużnik może wówczas nie dopuścić do wszczęcia postępowania egzekucyjnego, podnosząc zarzut przedawnienia.

Ponieważ to bank umieścił dane w BIK a nie firma windykacyjna (firmy windykacyjne nie są uprawnione do dopisywania do BIK), więc to z bankiem należy rozmawiać w tej sprawie. Pod warunkiem, że firma windykacyjna odzyskuje dług w imieniu banku, bo jeżeli kupiła dług, to sprawa wygląda prawnie zupełnie inaczej: http://pamietnikwindykatora.pl/przedawniony-dlug-kredytowy-cesja-i-ugoda-z-ultimo-uznanie-dlugu-po-przedawnieniu/ i w takiej sytuacji tzn. jeżeli doszło do cesji długu, to nie ma podstaw prawnych do dalszego figurowania Pani danych w BIK jako dłużnika banku.

komentarze 2

  • milusia

    Chciałabym uzyskać kredyt jednakże w trakcie jego załatwiania dowiedziałam się ,że jestem w biku. Umiescil mnie tam bank za nieterminowa splate dawnej w sumie malej pozyczki. Poradzono mi aby wyslac pismo o wykreslenie z biku. W odpowiedzi otrzymalam iz zostane wykreslona w lutym przyszłego roku. Chcialabym jednak dostac kredyt jak najszybciej. W zwiazku z tym mam pytanie czy jest na to jakas szansa lub inny sposob niz czekanie do lutego?

    • Administracja

      Inny sposób to co najwyżej jakieś pożyczki pozabankowe albo kilka zważywszy że w ramach jednej pożyczki można uzyskać stosunkowo niewielką kwotę. Co do kredytu bankowego to raczej żadnej nie ma szans aby będąc w BIK takowy uzyskać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.