kredyty

Zabezpieczenie kredytu – działka czy mieszkanie

Będziemy ubiegać się z małżonką o kredyt konsolidacyjny w znacznej wysokości pod zastaw nieruchomości. Mamy kilka zobowiązań wobec banków w tym nawet debety na kartach kredytowych) i jeśli ich nie skomasujemy w jeden kredyt, to możemy nie dłużej nie dać rady ich spłacać Posiadamy mieszkanie własnościowe a prócz tego dużą działkę budowlaną też w miejscowości w której mieszkamy. Tak się składa że to nasze mieszkanie jest mniej więcej tyle warte co ta nasza działka. Wstępnie szacujemy że każda z tych nieruchomości samodzielnie wystarczy jako zabezpieczenie aby bank przyznał nam ten kredyt, choć nie wykluczamy, że może nie wystarczyć na kredyt w takiej kwocie jak jest nam potrzebna i że bank zaproponuje niższy kredyt. Nie chcemy jednak ujawniać obu nieruchomości i oferować ich bankowi do zabezpieczenia kredytu chociaż zdajemy sobie sprawę z tego, że wówczas byłoby pewne że bank przyzna nam kredyt w oczekiwanej przez nas wysokości a nawet wyższy gdybyśmy chcieli. Oboje pracujemy na umowę o pracę, to tak na marginesie. Jak Państwo uważają, która nieruchomość jest dla banku atrakcyjniejsza pod zabezpieczenie kredytu, działka budowlana czy mieszkanie? Załóżmy że ich ceny są zbliżone.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie, którą nieruchomość bank uznałby za korzystniejsze zabezpieczenie kredytu ale banki wiedzą o tym, że doprowadzenie do licytacji nieruchomości może trwać bardzo długo wobec czego nie zadowala się tylko posiadaniem przez kredytobiorce nieruchomości: http://pamietnikwindykatora.pl/zdolnosc-kredytowa-a-zabezpieczenie-kredytu/. Tym niemniej, na miejscu banku patrzylibyśmy przede wszystkim pod kątem tego, co łatwiej można by sprzedać gdyby zaprzestali Państwo spłacania kredytu i trzeba by prowadzić egzekucję. Jeżeli to mieszkanie jest własnościowe o którym Pan pisze jest zamieszkiwane przez Państwa (jest pod adresem pod którym są Państwo zameldowani) to zapewne wolelibyśmy jako zabezpieczenie tę działkę budowlaną. Dlatego, mieszkanie z lokatorem trudno jest sprzedać i na licytacji mogłoby nie być chętnych do zakupu takiego zamieszkałego (przez Państwa) mieszkania. Należy pamiętać tym, że w obowiązującym stanie prawnym jest zakaz eksmisji na bruk. Jeżeli nie chcieliby Państwo dobrowolnie wyprowadzić się, to nowy właściciel musiały Wam załatwić lokal zastępczy a z tym są problemy. Ten problem oczywiście nie istnieje w przypadku działki budowlanej i można by ją łatwiej zbyć i w ten sposób odzyskać pieniądze z udzielonego kredytu.

Jedynie na marginesie zaznaczamy, że w przypadku wszczęcia postępowania egzekucyjnego przeciwko Państwu na skutek zaległości w spłacie kredytu, komornik zapewne wystąpiłby ze stosownym zapytaniem do urzędu miasta i ustaliłby że oprócz mieszkania własnościowego posiadają Państwo także działkę i poinformowałby o tym bank który mógłby wówczas skierować egzekucję także do działki. I odwrotnie, jeżeli zabezpieczeniem kredytu byłaby działka, komornik mógłby wystosować zapytanie do spółdzielni, czy mieszkanie w którym Państwo zamieszkują jest mieszkaniem własnościowym. Z tym, ze w przypadku skierowania egzekucji także do tej nieruchomości która nie jest zabezpieczeniem kredytu, bank nie miałby pierwszeństwa w zaspokojeniu jako wierzyciel przed ewentualnymi innymi wierzycielami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.